Hogyan is indult a Sugó MR Diagnosztikai Központ kialakítása? Erről és hasonlókról kérdeztük Központunk tulajdonosát, ügyvezetőjét, Hiezl Jánost.

Milyen előzménye volt annak, hogy Baján MR képalkotó berendezést egy új egészségügyi szolgáltatás keretében helyezzenek üzembe?
A 90-es évek végén több alkalommal jártam a Pécsi Diagnosztikai Központban az Idegsebészeti Klinikán. Betegként és emberként láttam a modern technika előnyét és ekkor fogalmazódott meg bennem egy MR berendezés bajai üzemeltetésének gondolata.
Akkor még csak gondolat volt, több mint 15 évnek kellett eltelnie, hogy gyakorlatilag is létrejöhessen az elképzelésem. Tudni kell, hogy ezek a berendezések nagyon költségesek és maga a gép üzemelése is szintén jelentős költséggel bír.

Mennyi idő kellett a Diagnosztikai Központ beüzemeléséhez?
Közel egy éves előkészítő tárgyalásokon túl, 2017 májusában kezdődtek meg a Diagnosztikai Központ kialakítási munkálatai. Fontos volt a helyszín kiválasztása, hiszen egy egészségügyi szolgáltatás, amely emberekre alapoz, elengedhetetlen, hogy könnyen megközelíthető legyen, és megfelelő infrastruktúrával rendelkezzen.

Több hetes nemzetközi csapatmunka volt a berendezés bajai telepítése. Romániából, Szlovéniából, Görögországból, és természetesen Magyarországról is érkeztek szakemberek, akik külön részfeladatok teljesítésével járultak hozzá, hogy a végén egy tökéletesen üzemelő berendezésünk legyen. A speciális mágneskamra megépítése, a megfelelően beüzemelt gép, a készülék összehangolása a számítógépes hálózattal, valamint a számítógépes adatrögzítés és annak hatékony működési kialakítása az Országos Teleradiológiai Rendszer számítógépes hálózatával, igazi kihívás volt mindenkinek.

Milyen szempont alapján döntöttek a jelenlegi gép mellett?
Már a megfelelő gép kiválasztása sem volt egyszerű, hiszen magánemberként, vállalkozóként teljesen más területen végeztem a mindennapi teendőimet. Hosszú hónapok tárgyalássorozatait követően több konkurens cég berendezései közül végül a General Electric Signa Creator 1,5 T típusú berendezésére esett a választásom, nem lebecsülve a versenytársak kiváló minőségű berendezéseit.

Az egyeztetések, a döntés és a megvalósítás fázisában is több szakemberrel egyeztettem. A képalkotás szempontjából lehető legmodernebb géptípust kerestük. A technika napról-napra hihetetlen módon fejlődik, kiváló minőségű vizsgálati felvételeket pedig csak kiváló géppel lehet készíteni. És még egy dolog, ami nagyon fontos! Egy jó készülékhez mindig kell egy tapasztalt radiográfus, aki mind emberileg, mind szakmailag alkalmas a munkára.

Ki értékeli a felvételeket, illetve ki állítja fel a vizsgálatok diagnózisát?
Saját magam is tapasztaltam, hogy a magyar egészségügy egyik kulcskérdése: a gyorsaság és hatékonyság. Partner intézményünknél a radiológiai leletezésben minden technológia és erőforrás rendelkezésre áll ahhoz, hogy gyorsan, pontosan és kiváló minőségben diagnózist kapjanak a páciensek. Nagyon sok kiváló radiológus dolgozik az egészségügyben, de mindhárom egyben, a humán erőforrás, az informatikai és munkaszervezési szakértelem azonban kevés intézményben áll egyszerre rendelkezésre. Ezért dolgozunk együtt az Országos Teleradiológiai Rendszerrel, Prof. Dr. Bogner Péter vezetésével.

Kaptak-e visszajelzéseket a működésük megkezdése után?
2017 decemberében kezdtük meg működésünket, de február és március hónapban már két külföldi (szarajevói és spliti) orvos csoport is bejelentkezett hozzánk az MR berendezésünk megtekintésére.

A gépünk által készített felvételek minőségének híre hozzájuk is eljutott! A két orvosi team a GE termék menedzserével és a diagnosztikai központunk radiológusával vizsgálat közben tekintették meg egy natív, majd egy kontrasztanyagos vizsgálat menetét, a rögzített felvételeket, valamint értékelték a felvételek minőségét.

Ez a siker bizonyíték arra, hogy Diagnosztikai Központunknak kiemelt szerepe van/lehet a térség egészségügyi szolgáltatásai között.

Most, közel az egy éves működésük évfordulójához mit gondol az elmúlt időszakról?
Az orvostudomány jelenleg leghatékonyabb diagnosztikai módszere elsősorban a Baja térségében lakó emberek számára nyújthat segítséget oly módon, hogy helyben, kellemes környezetben teremt lehetőséget a vizsgálatok elvégzésére, megkímélve mindenkit a vidékre utazástól és a várólistákhoz való alkalmazkodástól.

Kiváló szakember kollegákkal, kellemes környezetben, a legjobb radiológus szakorvosi teammel a háttérben büszkén mondhatom, hogy sikerült megvalósítanom a ’90-es évek alapgondolatát.